Щитовидната жлеза е жлеза, намираща се в предната част на шията ви. Тя отделя хормони, които играят важна роля в лактацията чрез регулиране на пролактина и окситоцина.
Нарушенията на функциите на щитовидната жлеза оказват влияние върху здравето на жената по различни начини. Когато щитовидната жлеза не функционира правилно, това може да повлияе на производството на мляко. Също така има връзка между нарушенията на щитовидната жлеза и автоимунните проблеми. Имунната система се потиска по време на бременност, за да защити вашето бебе. Това е добре. Не искате тялото ви да реагира на растящото ви бебе като на чужд нашественик! Проблемите с щитовидната жлеза могат да започнат преди или по време на бременност, в следродилния период или по-късно. Те могат да се появят заедно с други медицински състояния, които могат да направят диагностиката и лечението по-трудни.
Заболяването на щитовидната жлеза се диагностицира чрез кръвни тестове, които измерват нивата на тиреостимулиращия хормон (ТSН), трийодтиронин (Т3) / тетра-йодотиронин (тироксин или Т4). Също така се препоръчва нивата на йод да се наблюдават и лекуват, ако не са с подходящи стойности. Уведомете вашия акушер и личен лекар, ако има фамилна анамнеза за тиреоидизъм.
Най-честите форми на тиреоидизъм са хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм и следродилна дисфункция на щитовидната жлеза.
ХИПОТИРЕОИДИЗЪМ (НАМАЛЕНА ФУНКЦИЯ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА)
- Изявява се, когато нивото на TSH е високо, а нивото на T3 / T4 е ниско.
- Симптоми – суха кожа, чувствителност към студ, депресия, загуба на коса, запек, повишена честота и сила на менструацията, леко увеличение на щитовидната жлеза.
- Най-честата форма е болестта на Хашимото.
- Заместването на тиреоидния хормон е първата форма на лечение.
- При бременност това може да доведе до предизвикана от бременността хипертония и ниско тегло при раждане.
- Майките с хипотиреоидизъм са изложени на риск от забавено или недостатъчно производство на кърма, както и следродилна депресия.
- Проучванията също така показват, че може да има отрицателен ефект върху окситоцина.
ХИПЕРТИРЕОИДИЗЪМ (ПОВИШЕНА ФУНКЦИЯ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА)
- Изявява се, когато нивото на TSH е ниско, а нивата на T3 / T4 са високи.
- Симптоми – повишено сърцебиене, чувство на нервност / тревожност, изпотяване, треперене, мускулни крампи, отпадналост, умора, отслабване, загуба на тегло, чувствителност към топлина, диария, намалена честота и сила на менструацията, леко увеличаване на щитовидната жлеза.
- Най-честата форма е болестта на Грейв.
- Бременността може да предизвика лека форма, поради повишените нива на клирънс на нивата на Т3 / Т4 в кръвната плазма. Някои майки с хипертиреоидизъм могат да забележат облекчаване на симптомите през втория и третия триместър, но симптомите могат да се възвърнат след раждането.
- Майките с хипертиреоидизъм са изложени на риск от преждевременно раждане, прееклампсия, ограничен растеж на плода и повишена смъртност за майката и бебето.
- Проучванията също така показват, че може да има отрицателно въздействие върху концентрациите на пролактин и окситоцин.
- Лечения:
– Проучванията показват, че в този случай пропилтиоурацил (PTU) е лекарството по избор за кърмещата майка. Той се екскретира в малки количества в кърмата и не влияе на функцията на щитовидната жлеза на бебето.
– Метимазол е приета опция, бебето трябва да бъде наблюдавано често.
СЛЕДРОДИЛНА ДИСФУНКЦИЯ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА
- Четири вида:
– Следродилна дисфункция на щитовидната жлеза (PPT)
– Следродилна болест на Грейв
– Инфракция на хипофизата след раждането (синдром на Шихан) – често свързан с прекомерна загуба на кръв по време на / след раждането
– Лимфоцитен хипофизит - Среща се при около 5-7% от всички бременности.
- Жените със захарен диабет тип 1 са изложени на трикратно завишен риск.
- Жените, които пушат, са изложени на трикратно завишен риск.
- Симптоми – непоносимост към студ, суха кожа, липса на енергия, нарушена концентрация и болки.
- Обикновено започва с аспекти на хипертиреоидизъм, който може да продължи до няколко седмици, и преминава към хипотиреоидизъм, който може да продължи няколко месеца. Това състояние е по-лесно за забелязване клинично, което води до лечение.
ВЛИЯНИЕ НАД КЪРМЕНЕТО
Проблемите с щитовидната жлеза често причиняват затруднения с прoизводството на кърма и с изцеждането/изсукването ѝ от гърдите. Майките могат да открият, че нивата на хормоните на щитовидната жлеза се променят с бременността и раждането, поради което се препоръчва често тестване на майката. В зависимост от лекарството, може да се наложи стойностите на вашето бебе редовно да се проверяват след раждането.
ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КЪРМЕНЕТО
- Редовно проследяване от лекар, редовен скрининг за хипотиреоидизъм през първата година.
Важно е да се работи за подобряване на изсукването/изцеждането на кърмата от гърдите. - Питоцин / окситоцин спрей за нос – може да осигури допълнително от хормонът, необходим за изхвърляне на кърма.
- Масажиране на гърдата – масажът от основата на гърдата към зърното може да осигури приток на повече кърма.
- Компресии на гърдите по време на хранене – механично увеличаващо се вътрешно налягане може да помогне за изтласкването на кърмата от гърдата.
- Средства за увеличаване на лактацията – храни/лекарства/билки (лактогонни средства) – ефективни са само, ако кърмата може да бъде изсукана/изцедена от гърдата и стойностите на щитовидната жлеза са в баланс, тогава могат да бъдат полезни като поддържащо лечение.
- Отложете всякакви радиоактивни тестове или лечения, докато вече не кърмите, ако е изобщо възможно. Ако трябва да се направи сканиране с радиоактивен материал, поискайте използването на радиоактивен материал с най-кратък полуживот, което ще доведе до най-краткото прекъсване на кърменето.
- Възможно е да се възобнови кърменето веднага след скенер, когато се използва контрастно багрило, тъй като боята не се абсорбира.
КОГАТО КЪРМИТЕ
- Наблюдавайте сигналите за ефективно хранене:
– Адекватно количество кърма от гърдите.
– Чувате преглъщането на бебето.
– Гърдите по-пълни преди кърмене и омекват постепенно по време на кърмене. - Наблюдавайте наддаването на тегло на бебето – то да бъде в нормата през първата година.
- Продължете с всички лекарства за щитовидната жлеза, както ви е предписано.
- Често проверявайте нивата на хормоните на щитовидната жлеза, за да поддържате нива в горната част на нормалните стойности.
- Обяснете подробности за лечението си на всички лекари, участващи в обгрижването ви и ги насърчете да координират грижите за вас заедно.
ИЗТОЧНИЦИ
American College of Radiology. Manual on Contrast Media, p.102-103.
https://www.acr.org/-/media/ACR/Files/Clinical-Resources/Contrast_Media.pdf, accessed Mar 15, 2018
Hale,Thomas. https://www.infantrisk.com/
Lawrence R and Lawrence R. Breastfeeding: A Guide for the Medical Profession, 8th ed. Philadelphia, PA: Elsevier, 2016.
Momotani N1, Yamashita R, et al. Thyroid function in wholly breast-feeding infants whose mothers take high doses of propylthiouracil. Clin Endocrinol (Oxf). 2000 Aug;53(2):177-81. accessed Mar 15, 2018.
Speller, E., Brodribb, W 2012, Breastfeeding and Thyroid disease: A literature review, Breastfeeding Review 20(2),41-47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22946151
Wambach K and Riordan J. Breastfeeding and Human Lactation 5th ed, Burlington, MA: Jones and Bartlett Learning, 2016